slovak english magyar spain agentura pre rozvoj gemera
Agentúra pre rozvoj Gemera
Fotogaléria z našich akcií

Späť na zoznam

28. októbra 2013
Otvorenie Múzea socialistických kuriozít

Za účasti primátora a viceprimátora mesta Hnúšťa, bolo v piatok slávnostne otvorené Múzeum socialistických kuriozít.

Gramofón, platne, starý televízor, stavebnice, bábiky, učebnice, kuchynský riad, oblečenie a množstvo ďalších predmetov, typických pre obdobie socializmu, našli prví návštevníci múzea v priestoroch na poschodí hnúšťanského amfiteátra , ktoré sa zmenili na byt zariadený v duchu minulej doby. Agentúra pre rozvoj Gemera tak chce hlavne mladým ľuďom priblížiť bežný život v socializme. Zariadenie bytu sa získalo za posledné dva roky od rôznych darcov.

Dvojizbový byt prevedie návštevníkov bežným životom v časoch socializmu. Kuchyna, obývačka, detská izba aj chodba ukrýva desiatky drobností z tohto obdobia. Okrem prehliadky netradičnej expozície sa v priestoroch múzea plánujú v budúcnosti usporadúvať aj interaktívne hodiny dejepisu pre školákov a študentov.

Zriadeniu múzea predchádzalo desať workshopov, na ktorých sa účastníci venovali rôznym oblastiam života z obdobia socializmu. Hovorili o školstve, médiách, sviatkoch, nakupovaní, o umení aj architektúre. Dobová expozícia je pilotnou akciou medzinárodného projektu ReNewTown, ktorého cieľom je nájsť nové modely pre zlepšenie vzhľadu budov zo socialistickej éry. Zapojených je do neho päť krajín Strednej Európy, v rámci Slovenska je Hnúšťa jediným zúčastneným mestom. Projekt je financovaný z Operačného programu Stredná Európa a kofinancovaný z ERDF.Príspevok pridal: Agentúra pre rozvoj Gemera